Online nakupování a jeho přínos životnímu prostředí

Kromě využívání technických vymožeností v podobě pomocníků v domácnosti, na zahradě nebo oblasti komunikace si jistě jen těžko dokážeme představit, že bychom si veškeré své pochůzky a nákupy museli zařizovat osobně. Od inspirace až po samotné nákupy dárků, zařízení a dnes i potravin se prakticky nemusíme zvednout ze židle a vytáhnout paty z domova. Kromě výhod pro nás jako zákazníky existují výhody této modernizace také pro životní prostředí.

Výhodně nízká spotřeba energií

 Mezi jeden z nejmarkantnějších rozdílů mezi kamenným obchodem a online obchodem můžeme zařadit energetickou náročnost. Provoz kamenného obchodu významně zatěžuje životní prostředí z hlediska energií, které potřebuje pro svůj provoz. Nejen osvětlení, ale i  elektronické zařízení spolu s vytápěním/klimatizací vedou k významné spotřebě. K tomu všemu je nutné zohlednit provoz skladů, ze kterých jsou obchody zásobeny.

Online obchody jsou tvořeny z velké části pouze sklady, takže odpadá nutnost „živit“ další a další provozovny. Jejich náročnost na spotřebu energií je tak zlomková.

Produkce CO2

Nakupování v elektronických obchodech také snižuje stopu CO2, kterou zanecháváme. Důvod je jednoduchý – pokud nakupuji v online obchodě, objednané zboží je vyexpedováno přímo mně, zákazníkovi. Během jednoho rozvozu veze doručovatel několik zásilek najednou, takže s každou objednávkou není vážena jednotlivá cesta. Navíc se rozmáhají auta na alternativní pohony.

Pokud se zákazník rozhodne jet na nákup do nejbližšího města, vzniká celý zástup aut, který si jede vyřídit nákupy. Množství vyprodukovaného CO2 je tak násobně větší. Navíc musíme vždy připočítat, že již do obchodu proběhlo zásobování ze skladu.

Specializovaná nabídka

Obrovskou výhodou online obchodů je různorodost jejich sortimentu a zaměření. V kamenných obchodech je v nabídce sortiment odpovídající většinové poptávce. Často není prostor pro alternativní produkty – ekologické potraviny a zboží, výrobky z přírodních materiálů nebo zboží vyrobené s ohledem k přírodě. Tyto obchody nemají zpravidla hustou síť poboček a nákup v nich by mohl být minimálně náročný. Pokud tedy chceme, aby i samotný obsah košíku respektoval životní prostředí, je potřeba (a je to o hodně snazší) se poohlédnout spíše v online obchodech, kde je nabídka velmi široká. Snadno tak můžeme sehnat bio potraviny nebo přírodní kosmetiku. Dokonce i elektrospotřebiče se nám budou lépe vybírat online, protože si můžeme pohodlně vybírat dle jejich technických štítků a dle následné spotřeby energie v provozu.

Budoucnost je nakloněná online nákupům

I kdybychom zrovna my měli ve své blízkosti nejrůznější specializované obchody nabízející lokální produkty vyrobené s ohledem k přírodě, určitě budeme patřit k menšině. I přes nespornost jak výhod, tak i nevýhod obou typů nakupování, u online nákupů můžeme konstatovat nesporné kvality z hlediska energetické náročnosti provozu, produkce výfukových zplodin nebo nabídky zboží respektující přírodu.