Kryptobyznys v Litvě – zisk nebo risk?

Kryptoměny jsou v současném světě investic dominantním trendem. Umožňují realizaci a evidenci transakcí velice rychle, s minimálními náklady a bez dalšího prostředníka. Cenové pohyby kryptoměn jsou neobyčejně velké – během jednoho dne můžete zbohatnout, nebo dramaticky prodělat. Veškeré transakce jsou nevratné, takže se za chyby draze platí.

Kryptoměnám je předpovídaná velká budoucnost, ze které by rády těžily země s pomalejším ekonomickým růstem, jako je např. Litva. Otázkou je, zda je tento byznys natolik bezpečný, aby se stal dominantním rysem země.

Snaha o prosazení dominantní role kryptoměn

Jedním z nejhlasitějších příznivců pro rozvoj kryptoměn je bývalý europoslanec a známý pokerový hráč Antanas Guoga. Snaží se, aby Litva zastávala otevřený postoj obecně ke kryptoměnám a k technologiím blockchainu a blockchainovým databázím. Proaktivními kroky požaduje přeměnu Litvy na vlajkovou loď kryptoaktivit v Evropě.

Mezi skutečnosti hovořící pro pozitivní přínos z podnikání s kryptoměnami patří:

● Litva je v hledáčku podnikatelů s kryptoměnami. Nabízí jim otevřené trhy, vstřícnou politiku a nízké náklady na vysoký životní styl.

● Je známá pro svou snahu podporovat zajímavé startupy (i blockchainové startupy). Snaží se zrychlovat lhůty vyřizování nejrůznějších žádostí, aby zrychlila přítomnost investorů.

● Systematicky se snaží připravit odpovídající podmínky – modernizuje internetové sítě, aby zvládly datově náročné operace. Snaží se, aby případné regulace nebránily finančním inovacím.

● Litevská ekonomika ožila a zvýšila růst díky přílivu reálných peněžních prostředků do digitálních jednotek. Rozvoj kryptobyznysu je v Litvě reálně viditelný – ve Vilniusu vzniklo futuristické Blockchainové centrum a mnoho dalších startovacích projektů financovaných bankami.

● Za svůj vzor pojala Maltu, která se stala „blockchainovým ostrovem“ (praktikuje proaktivní přístup orientovaný na blockchain a kryptoměny).

Jsou případná rizika a jejich dopady únosná?

I když se zvyšují investice a ekonomika může reálně růst, obchodování s kryptoměnami rozhodně není bez rizika. Vzhledem k historii Litvy jsou některá z nich ještě naléhavější.

● Investice do kryptoměn jsou vysoce rizikové. Během několika minut se dokáží prudce propadnout a ztráty mohou být obrovské. Kromě silně proměnlivého kurzu je zde vysoké riziko kybernetického podvodu. Jde o náročnou technologii a neregulované prostředí.

● Existuje velké riziko, že může být digitální měna nástrojem pro praní špinavých peněz. Podvodně získané výnosy mohou být snadno přeměňovány na kryptoměnu do závratných částek. V případě Litvy je navíc určité historické a geografické zatížení ze strany Ruska a existují zde reálné obavy, že se z ní stane obří pračka pro nelegální peníze z ruského zločinu.

● Jedním z dalších rizik je také nedostatečný dohled nad výdělky kryptoměny a tím pádem i menší zodpovědnost vůči investorům.

Příliš velké lákadlo

Dynamická oblast kryptoměn nabízí obrovský ekonomický a technologický potenciál. Dá se předpokládat, že vzniknou zákony a právní předpisy, které budou jejich obchodování regulovat. Otázkou zůstává, zda se bude dařit účinně zamezovat finančním podvodům a předcházet kybernetické kriminalitě – zda opravdu výhody převáží a nejen Litva z nich bude moci profitovat.